Elektriskās tējkannas

Elektriskā tējkanna – manta, kura noteikti ir gandrīz katrās mājās. Nav neviena cita veida, kā tik ātri uzvārīt ūdeni. Mūsdienu pasaulē bez ūdens vārīšanas mēs nevaram iztikt: ūdens, kuru ņemam no krāna ir pārāk ciets, bet dzert ūdeni no nezināmām ūdens krātuvēm ir ļoti bīstami. Ja jums ir iespēja dzert ūdeni no zināma avota, tad to var nevārīt. Visiem pārējiem, ūdens lietotājiem, elektriskās tējkannas ir vienkārši nepieciešamas!

Šim slavenajam, sadzīves tehnikas priekšmetam ir vairāk par 120 gadiem. Elektrisko tējkannu izgudroja 1891. gadā amerikāņu kompānija, bet ilgi pirms tam, cilvēki ūdeni karsēja metāla tējkannas ar platu apakšu. Tāds risinājums bija izdomāts tāpēc, lai ūdens maksimāli ātri uzsiltu, bet neviena tējkanna nav spējusi panākt tik izcilus rezultātus ūdens vārīšanas ātrumā, kā pati vienkāršākā un lētākā elektriskā tējkanna. Ir zināms, ka pirmās tējkannas pie mums ieradās no Ķīnas, tieši tāpat kā tējas dzeršanas kultūra. Tās bija visdažādāko formu tējkannās, bet ūdeni tajās nevārīja, tur vārīja tikai tējas lapas. Vissenākās tējkannas bija izgatavotas no sarkanajiem māliem.

Ir zināms, ka jau 18. gadsimtā eksistēja metāla tējkannas, kuras iekšpusē bija ielodēta caurule, kas ļāva pēc iespējas ilgāk uzturēt augstu temperatūru, bet tādās tējkannās netika vārīts ūdens, lai pagatavotu garšīgo un dārgo tēju. Tajās gatavoja speciālu garšvielu dzērienu. Ūdens vārīšanai izmantoja no vara pagatavotas tējkannas ar vāku, bet tām bija viens ļoti liels trūkums – ūdens tajos ļoti ātri atdzisa, tāpēc ka varam ir liela siltuma caurlaidība. Mūsdienu izgudrojums – elektriskā tējkanna ļauj tēju pagatavot daudz ātrāk un vienkāršāk. Vienkāršā elektriskās tējkannas lietošana veicināja tādu produktu kā ātri pagatavojamo nūdeļu, ātri pagatavojamo zupu un putru rašanos. Lai pagatavotu tādu ēdienu vajag tikai uzvārīt ūdeni elektriskajā tējkannā un ar to apliet paciņas saturu. Ja nebūtu izgudrota elektriskā tējkanna diez vai kādam ienāktu prāta izgudrot tādus ēdienu, kuru pagatavošanas process prasītu karstu ūdeni. Protams, ka ar tādu darbu var tikt galā arī elektriskā spirāle, bet tai arī ir savi mīnusi un diez vai mazs bērns varēs to izmantot. Elektriskās tējkannas korpuss ir izgatavots no plastikāta, kurš nevada siltumu, ir ļoti izturīgs un bērnam drošs. Vēl viena ļoti būtiska elektriskās tējkannas priekšrocība ir tā, ka atšķirībā no parastās tējkannas tajā nevar iztvaikot viss ūdens. Jebkura mūsdienīga elektriskā tējkanna atslēdzas automātiski.

Tiek uzskatīts, ka pirmās elektriskās tējkannas tika izgatavotas nevis ASV, bet Vācijā. Tikai, diemžēl, Vācijā tas tika atzīts par komerciāliem nolūkiem nederīgu priekšmetu. Kādā veidā ideja ir šķērsojusi okeānu nevienam tā īsti nav zināms, bet fakts paliek fakts. 19. gadsimta beigās Vācijā, veikalos parādījās elektriskās tējkannas, kurām sildāmais elements atgādināja mazu elektrisko plīti un bija novietots tējkannai apakšā. Bija vajadzīgi aptuveni 50 gadi, kamēr inženieri izgudroja ierīci, kura automātiski atslēdz tukšu tējkannu. Vispirms tādas tējkannas izgatavoja no vara, bet tām bija tāds pats trūkums – tajās ļoti ātri atdzisa ūdens. Tāpēc mazliet vēlāk tējkannas sāka izgatavot hromētā tērauda un tad no alumīnija.

Mūsdienās elektriskajām tējkannām sildāmo elementu ir pieņemts iemontēt tējkannas apakšā. Visērtākie modeļi ir ar plakano metāla disku. Tādas tējkannas ātrāk uzsilda ūdeni, arī tīrīt tās ir ērtāk. Mūsdienās gandrīz visas tējkannas izgatavo no plastikāta, tas ir vienkāršāk un lētāk. Elektriskā tējkanna no plastikāta sver daudz mazāk par saviem metāla biedriem. Vēl ir pieejamas tējkannas no metāla un stikla, bet tās ir dārgākas, smagākas un stikls var viegli saplīst.

Mūsdienās elektriskās tējkannas ir ļoti dažādas – tām ir ļoti dažāds dizains un atšķirīgs tilpums. Veikalā bez problēmām var sameklēt mazu tējkanniņu, kuras tilpums ir paredzēts divām personām, gan īstu milzeni – ofisu tējkannu, kuras tilpums ir divi litri. Dažas tējkannas par to, ka ūdens ir uzvārījies, paziņo ar skaļu skaņas signālu. Katrā tējkannā ir ūdens līmeņa rādītājs – tā ir ļoti svarīga un nepieciešama lieta. Neviļus jūs vienmēr paraudzīsieties uz to, tas jums palīdzēs kontrolēt ūdens līmeni tējkannā un neieslēgt to tukšu, jo sildāmajam elementam tas nu nepavisam nav labi. Jūs vienmēr varēsiet uzvārīt tieši tik daudz ūdens, cik jums vajag. Vēl tādas atzīmes neļaus jums ieliet tējkannā par daudz ūdens, jo tad, kad ūdens sāks vārīties tas noteikti sāks „spļaudīties” ar karstu ūdeni, bet tas nav ieteicams ne jums, ne tējkannai.