Mākslīgais intelekts un tā mācīšana

Mākslīgais intelekts ir viena no tām lietām, kas nākotnē varētu mūsu pasauli izmainīt līdz nepazīšanai, jo robotiem un datoriem paliekot gudrākiem daudzi darbi, ko pašlaik dara cilvēki tiks aizstāti un tad būs jādomā kā nodrošināt visus iedzīvotājus ar minimāliem ienākumiem kas būtu nepieciešami dzīvošanai. Bet līdz tam mums vēl ir tāls ceļš ejams un pagaidām zinātnieki, inženieri un programmētāji pamatā nodarbojas ar šo gudro datoru veidošanu un viņiem progress notiek visai lēni, jo datori, līdzīgi, kā bērni ir jāmāca un bez mācīšanas viņiem nav iesējams izprast mūsu pasauli.

Datoru mācīšana pamatā ir vēl grūtāka nekā cilvēku, jo datori vēl pagaidām pat nav spējīgi labi saprast cilvēku valodu un tāpēc ir vajadzīgi programmētāji, kuri tad varētu datoriem iemācīt visu ko viņiem vajag zināt. Līdz šim mums ir izdevies izveidot sistēmas, kas specializējas kādā vienā noteiktā lietā, bet mēs esam vēl tālu no tiešām inteliģentas mašīnas, jo tās lietas, kas mums liekas vieglas patiesībā datoriem ir teju vai neiesējamas, bet atkal tās lietas, kas mums liekas grūtas, kā reizrēķins, matemātika un binārie kodi, datoriem ir vieglāka par vieglu. Un tāpēc arī datori ir spējīgi sakaut labākos cilvēkus šahā un citās līdzīgās spēlēs. Datoru mācīšanas pati ideālākā iespēja būtu tāda, ja datoram varētu uzlikt uzdevumu un viņš to pats par sevi mēģinātu atrisināt, piemēram, iemācīties valodu no interneta, jo internetā ir tik daudz un dažādi videoklipi, skaņas ieraksti un teksti, ka neviens cilvēks nekad nebūtu spējīgs to visu aptvert, bet dators to visu var un ja viņš spētu izlasot šos visus tekstus saprast, par ko tad tie ir rakstīti un veidoti tad arī viņš varētu sākt mācīties. Bet izdomāt to, kā kaut ko tādu uzprogrammēt nav viegli, jo tas pamatā nozīmē to, ka datoram vajadzētu būt tādam pašam, kā cilvēkam, bet cilvēka smadzenes, vismaz pagaidām, vēl ir pats sarežģītākais un kompleksākais objekts ko mēs zinām un tāpēc smadzeņu darbības saprašana tad arī ir ļoti svarīga.

Ja mēs iedomājamies nākotni, kur tiktu izveidots šāds mākslīgais intelekts, kas ir pielīdzināms cilvēka prāta spējām, tad ātri vien ir redzams, kā cilvēkiem vairs nebūtu jādara daudzas lietas, ko viņi pašlaik dara sākot no mājas kārtošanas līdz dažādiem rūpniecības darbiem. Bet lai šādu robotu/datoru iegādāties visticamāk cilvēkiem būs jāņem kredīti, jo noteikti, ka vismaz sākumā šo automātiku cenas nebūs nekādas lētās un tikai pamazām laika gaitā tām vajadzētu samazināties līdz tādam līmenim, kad visi tos varēs atļauties un, lai nebūtu jāņem atrie krediti šo robotu iegādei. Bet neskatoties uz to, manuprāt, mūs gaida ļoti pozitīva nākotne un visticamāk, ka dzīve nākotnē būs vieglāka un bezrūpīgāka!