Tehnoloģiju sliktā puse

Vai tu vari iedomāties dzīvi bez tehnoloģijām? Bet vai tehnoloģijas tev arī traucē?

Šādi pilnībā atšķirīgi pretēji argumenti ir redzami teju jebkurā sarunā, kad iet runa par tehnoloģijām vai tehnoloģisko progresu un tas ir tāpēc, ka mūsu izgudrojumi bieži vien ir izdevīgi, bet ja mēs tos lietojam nepareizi, tad tie var kļūt arī slikti. Piemēram atom tehnoloģijas ir radījušas atomelektrostacijas, tās dod enerģiju kosmosa kuģiem un zemūdenēm, bet ja mēs tās nepareizi lietojam, tad rodas atomieroči un milzīga iznīcība. Tieši tāpat mēs varam arī runāt par dažādiem mūsu ēras izgudrojumiem, kā datoriem un viedtālruņiem. No vienas puses šīs ierīces sniedz cilvēkiem iespēju piekļūt internetam un praktiski atrast jebkādu informāciju, kas viņiem interesē, bet no otras puses mēs pie šīm ierīcēm pavadām aizvien vairāk un vairāk laika un vairs neizbaudām atpūtu pie dabas vai pat vienkārši sarunas ar saviem tuviniekiem.

Jau no pašiem cilvēka pirmsākumiem, kad kāds no mūsu attālajiem senčiem pirmais izmantoja koku vai akmeni lai palīdzētu sasist kādu riekstu vai kādu citu ēdienu mēs esam paļāvušies uz šīm tehnoloģijām un ar tām mēs iegūstam daudz vairāk pārtikas, mums ir jāveic mazāk darbu un tāpēc paliek laika daudz kam citam. Tālāk, kad mēs atklājām uguni un iemācījāmies to kontrolēt mēs ieguvām tādu kā ārējo kuņģi, jo mēs pirms ēšanas ēdienu pagatavojām, lai iegūtu vairāk kalorijas un iznīcinātu dažādas baktērijas un vīrusus, kas tajā ēdienā mitrinājās. Un tālāk jau sekoja valodas izveide, pilsētu izveide, industriāla revolūcija un visi pārējie izgudrojumi. Un katru reizi, kad mēs kaut ko izgudrojam tas būtībā arī maina mūs pašus, jo lietojot šīs tehnoloģijas mēs uz tām aizvien vairāk un vairāk paļaujamies un tāpēc gan fiziski gan mentāli arī mēs paši maināmies, jo esam pieraduši, ka šīs tehnoloģijas visu laiku ir ap mums.

Būtībā jau mēs visi esam slinki, bet ne šī vārda sliktajā nozīmē, bet gan tā, ka mums nepatīk lieki tērēt enerģiju un mēs gribam visu padarīt efektīvāku un tērēt mazāk enerģiju. Un tāpēc arī mēs izdomājam daudz un dažādas tehnoloģijas sākot no trauku mazgājamām mašīnām līdz automašīnām, putekļsūcējiem, veļas mazgājamajām mašīnām un citām ierīcēm, kas atvieglo mūsu dzīvi. Vienīgā sliktā lieta ir tā, ka šīs visas ierīces ir visai dārgas un cilvēki nereti ņem interneta ātros kredītus lai varētu tās iegādāties, bet ar kredītiem ir tā, ka to saņemot tev būs vēl papildus jāmaksā procentu maksājumi un tas savukārt nozīmē tikai to, ka tu tik un tā pārmaksāsi par šo preci un, ja mēs naudu piesaistām darbam, tad tas nozīmē papildus tava laika izlietošana. Ja cilvēks strādā algotu darbu, tad viņš par katru stundu saņem noteiktu naudas apjomu un tādā veidā var aprēķināt cik stundas no viņa dzīves izmaksās nopirkt kādu lietu, ko viņš kāro. Tāpēc nākamreiz, kad gribi iegādāties atkal kārtējo jauno tehnoloģiju padomā cik tas tev patiesībā izmaksās un parēķini cik darba stundas tev nāksies pavadīt lai šo tehnoloģiju atpelnītu!